Europska komisija pokrenula je 2018. godine inicijativu za osnivanje novog programa Unije Građani, jednakost, prava i vrijednosti. Program se sastoji od svojih prethodnika- programa Europa za građane (Europe for Citizens) i Prava, ravnopravnost i građanstvo (Rights, Equality and Citizenship) kojima se pridružio i program Daphne- borba protiv svih oblika nasilja, koji je postojao u financijskom razdoblju 2007.-2013. Europska komisija odgovorna je za daljnji razvoj ciljeva, strategije i prioriteta Programa, kao i predlaganje godišnjeg proračuna i radnog programa te praćenje i vrednovanje provedbe cjelokupnog programa. Djelomično upravljanje Programom dodijeljeno je i Izvršnoj agenciji za obrazovanje i kulturu (EACEA) koja zajedno s Glavnom upravom za pravosuđe i potrošaće (DG JUST) je odgovorna za upravljanje cjelokupnim ciklusom projekata, uključujući raspisivanje natječaja, odabir projekata, potpisivanje ugovora, dodjele financijskih sredstava, praćenje projekata te provjere na licu mjesta.
Kako bi informacije o Programu bile što brže diseminirane potencijalnim korisnicima i ostalim dionicima, Europska komisija putem natječaja bira nacionalne kontakt točake (National Contact Points – ECP), a koje prethodno nominira država članica na nacionalnoj razini. Kontakt točke su na nacionalnoj odgovorne za ciljano i učinkovito širenje praktičnih informacija o Programu. Po imenovanju dodjeljuje im se zadaća informiranja i educiranja zainteresiranih potencijalnih korisnika i šire javnosti o Programu, ali i suradnje s relevantnim dionicima u promociji Programa u zemlji.
Potencijalni prijavitelji mogu se obratiti Kontakt točki (NCP) u svojoj zemlji za održavanje edukacija o mogućnostima financiranja projekata iz ovog Programa, održavanje individualnih konzultacija te općenito za pomoć u tumačenju pravila natječaja ili pronalasku partnerskih organizacija iz inozemstva s kojima žele surađivati. Kontakt podaci svih NCP-a u Europi dostupni su ovdje.
Odlukom Vlade od 28. svibnja 2021. Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske nominirana je i imenovana za Nacionalnu kontakt točku CERV programa u Hrvatskoj. CERV tim koji je uspostavljen u Uredu za udruge redovito održava informativna događanja, kao što su konferencije i radionice, individualni sastanci sa zainteresiranim organizacijama, diseminira informacije o Programu prema široj javnosti vodeći web stranicu o Programu na hrvatskom jeziku, snimajući promotivne filmove, izrađujući brošure i ostale promotivne materijale, te surađuje sa Europskom komisijom, Izvršnom agencijom i drugim nacionalnim kontakt točkama u vođenju i daljnjem razvoju Programa.
Tipovi aktivnosti koje provodimo:
Za sva pitanja vezano za Program možete se obratiti na cerv@udruge.vlada.hr ili na broj telefona +385 1 4599 810
Također, aktivni smo i na društvenim mrežama: