
Na ovogodišnjem, 17. izdanju Festivala tolerancije u Zagrebu predstavljen je i CERV program.
Program Europske unije Građani, jednakost, prava i vrijednosti (CERV) posvećen je promicanju vrijednosti EU. CERV je usmjeren na promicanje osnaživanja i jednakog uživanja ljudskih prava svih osoba u svim njihovim raznolikostima, neovisno o rodu, spolu, dobi, invaliditetu, zdravstvenom stanju, uvjerenjima, rasi i bilo kojim drugim obilježjima. CERV pruža financijsku podršku aktivnostima usmjerenima na potpuno uživanje ljudskih prava svih osoba, pa tako i onima kojima se uklanjaju prepreke koje OSI priječe ravnopravno sudjelovanje u društvenom, kulturnom i gospodarskom životu; odnosno kojima im se omogućuju jednake mogućnosti i jednak pristup, slobodno odlučivanje i kretanje u EU bez diskriminacije, odnosno bez obzira na potrebe za potporom. Programom se ostvaruje vizija Unije jednakosti, odnosno u praksi provodi Strategija o pravima osoba s invaliditetom 2021-2030, koja uzima u obzir raznolikost invaliditeta u skladu s člankom 1 Konvencije UN-a o pravima osoba s invaliditetom.
Na 17. Festivalu tolerancije Ured za udruge je kroz CERV program podržao izložbu fotografija „TU SMO“. Izložba, otvorena 18. siječnja na popularnom zagrebačkom Cvjetnom trgu, predstavila je potrebe i mogućnosti osoba s invaliditetom, omogućujući time bolje razumijevanje njihovih životnih situacija, njihovo prihvaćanje i uključivanje. Izložba donosi foto portrete osoba s invaliditetom kroz umjetničku viziju fotografa Mare Milin, Stanka Hercega i Sanjina Kaštelana. Nastala je kao rezultat suradnje Festivala tolerancije i Saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom “SUMSI”, a građani su je mogli pogledati do 28. siječnja 2024.
Glavni program Festivala tolerancije održavao se od 23. do 28. siječnja u Muzeju suvremene umjetnosti (MSU) i DokuKinu KIC. Prikazani filmovi i ove su godine progovarali o teškim temama suvremenog društva, bitnim demokraciju i ljudska prava, a u pratećem programu održane su i tri rasprave pod nazivom „Tolerance Talk“.
CERV program kratko je predstavljen uz film “Igrač” prikazan 24. siječnja, uoči “Tolerance Talk” rasprave “Eat. Sleep. Game. Repeat. – Čemu nas uči gaming industrija?” o slojevitostima i učincima ove industrije. S obzirom da su proteklih desetljeća videoigre prerasle u industriju masovnog tržišta s godišnjim prihodom od gotovo 200 milijardi dolara, o problemima, ali i prednostima koje utječu na igre i njihovu budućnost, od demografskih promjena igrača do streaminga, privatnosti i stvaranja geopolitičkih meka moći, o slojevitosti ovog društvenog fenomena razgovarali su stručnjaci iz različitih kuteva; ekonomskog, medicinskog i terapijskog; razgovarali su Aleksandar Gavrilović, glavni tajnik Klastera hrvatskih proizvođača videoigara, dr. Irena Rojnić Palavra, Klinika za psihijatriju Sveti Ivan, gamerica Paulina Lalić, i Maja Trkulja, voditeljica projekata ADU, uz moderaciju Andreja Kovačevića, producenta videoigara.
CERV je podržao i projekciju filma “Drugi profil“, prikazan 28. siječnja, koji progovara o problemima lažnog predstavljanja i preuzimanja tuđeg identiteta na društvenim mrežama.
Predstavnici kontakt točke CERV programa prisustvovali su događanjima, ukratko predstavili program uoči „Tolerance Talk“ rasprave te nudili informacije i promotivno-informativne materijale svim zainteresiranima.